DROP-IN


Wydarzenia


A TIME TO ACT!

4 Europejska Konferencja Redukcji Szkód

Bukareszt, 21-23 listopada 2018

Spróbujcie wyobrazić sobie rondo, przy którym stoi mnóstwo wysokich budynków, które nie mają od frontu ani jednego okna: ani od mieszkań, ani od klatek schodowych, ani od niczego innego – zero okien! W dodatku jeden z nich jest w wieloletniej budowie, w z związku z czym po części jest obłożony ociepleniem (naprawdę pradawnym), a po części nie jest, przez co wygląda tak, jakby poprzyklejano do niego takie stare, brudne materace.

Potraficie sobie to wyobrazić? Tak wygląda Bukareszt.

Oglądaliśmy niedawno te wszystkie widoki. I wiele innych, niemniej intrygujących – przy okazji udziału w 4 Europejskiej Konferencji Redukcji Szkód. I powiem wam, że świetna była to konferencja!

(Więcej...)

Podczas konferencji poruszono chyba wszystkie najbardziej aktualne kwestie dotyczące redukcji szkód, w tym i te dla nas najbardziej istotne: HCV i nowe, bardzo skuteczne możliwości jego leczenia. Jest to tematyka, która od kilku lat wysuwa się na pierwszy plan wielu międzynarodowych konferencji poświęconych redukcji szkód i tak samo było i tym razem. WHO postuluje zażegnanie pandemii HCV w przeciągu nadchodzącej dekady. Na ile będzie to możliwe w Polsce? Do pewnego stopnia odpowiedzią na to pytanie był wykład Judyty, która opowiedziała o naszym programie testowania klientów na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi, połączonego z pomocą w zakwalifikowaniu ich do programu leczniczego.

Pokoje do bezpiecznej konsumpcji narkotyków. Stały element pomocy osobom uzależnionym od narkotyków w krajach Europy Zachodniej i Południowej, który w Polsce nadal spotyka się z brakiem zrozumienia. Słuchając o doświadczeniach Duńczyków, Holendrów, a zwłaszcza Francuzów, których pokoje do konsumpcji ze względów prawnych działają na zasadach przewidzianych dla eksperymentów naukowych, zastanawialiśmy się, co można zrobić, żeby takie pokoje mogły być prowadzone w Polsce. Przekonać decydentów, że jest to wysoce skuteczna, a jednocześnie relatywnie tania metoda pomocy uzależnionym? W naszych realiach to chyba nie jest aż tak proste...

Nowe narkotyki. To, co w Polsce dość często określa się mianem „dopalaczy”, w większości państw europejskich zdaje się być czymś w rodzaju ciekawostki na scenie narkotykowej, która tylko od czasu do czasu daje się komukolwiek we znaki. W Polsce nowe substancje psychoaktywne od dekady zdają się być problemem numer jeden zarówno w grupie osób uzależnionych, jak i używających narkotyków rekreacyjnie. Dlaczego tak jest? Cóż, pierwszą odpowiedzią, która przychodzi mi do głowy, jest obowiązująca w naszym kraju, dość drastyczna na tle innych państw UE prohibicja. I choć zapewne nie jest ona w stu procentach odpowiedzialna za to, że jesteśmy europejskim, czy wręcz światowym zagłębiem dopalaczy, to wiele wskazuje na to, że korelacja między twardą prohibicją, a zalewem dziesiątek różnych, często niezwykle szkodliwych (bywa, że bardziej szkodliwych od tak zwanych „narkotyków tradycyjnych”), ale trudnych do wykrycia substancji, jest niezaprzeczalna.

Testowanie narkotyków na imprezach masowych. Redukcja szkód wobec nowych wyzwań. Często, zwłaszcza w Polsce, myślimy o użytkownikach narkotyków przez pryzmat ulicznej narkomanii z lat 90', polskiej heroiny („kompotu”), zakażeń HIV przez niesterylną igłę i głębokiego uzależnienia. Tymczasem obecnie w dużych ośrodkach miejskich całej Europy widzimy zupełnie inną scenę narkotykową, to znaczy taką, w obrębie której młodzi dorośli używają rekreacyjnie substancji takich jak MDMA, czy LSD. Ludzie z tej grupy na ogół nie są uzależnieni, a więc nie potrzebują leczenia; nie wstrzykują sobie narkotyków, zatem nie potrzebują wymiany igieł i strzykawek. Potrzebują wiedzy – nie tylko o tym, jakie skutki uboczne mogą wiązać się z przyjęciem ich ulubionego narkotyku, ale także możliwości sprawdzenia, jaka substancja znajduje się w proszku, krysztale, blotterze, czy pigułce, którą przynieśli ze sobą na imprezę. Współczesne programy redukcji szkód opiekujące się życiem nocnym europejskich miast testowanie substancji traktują jako absolutny standard. W Polsce, choć prawo nie ułatwia oferowania tego typu serwisu, staje się on coraz bardziej powszechny i dociera do bardzo wielu odbiorców.

Chemsex. Jako zjawisko istnieje bardzo długo, natomiast swoją nazwę zyskało dopiero w 2015 roku w odniesieniu głównie do środowisk MSM (mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami) stając się nowym wyzwaniem dla profilaktyków i terapeutów uzależnień. Mówiąc krótko, w chemsexie chodzi o używanie substancji psychoaktywnych po to, aby pod ich wpływem podejmować kontakty seksualne. Jest to na tyle szczególne zjawisko, że nie mieści się w tematyce po prostu – używania substancji psychoaktywnych, ani po prostu – uprawiania seksu. Chociaż w Londynie powstały już specjalne kliniki zajmujące się specyficznymi potrzebami MSM nadużywającymi narkotyków, to w Polsce ten temat jeszcze nie jest mocno zaakcentowany. Myślę że w tym miejscu warto się pochwalić, że projekt „Czyste bity” jako pierwszy w Polsce wydał ulotkę profilaktyczną związaną Chemsexem.

Nalokson. Jego dostępność poza szpitalami, czy karetkami pogotowia, to wyzwanie, które, wydawałoby się, nie ma prawa wywoływać najmniejszych kontrowersji. Tym bardziej, że obecnie przemysł farmaceutyczny oferuje nalokson w formie sprayu, a więc wszelka niejednoznaczność jego użycia przez osoby niewykwalifikowane medycznie, związana z koniecznością podawania go dożylnie komuś, kto właśnie przedawkował opioidy, obecnie jest już nieaktualna. Trudno byłoby wskazać racjonalny argument przeciwko szerokiej dostępności naloksonu w sprayu, w tym i przeciw wydawaniu go klientom programów wymiany igieł i strzykawek w ramach standardowej działalności tego typu serwisów. Dlaczego zatem polskie serwisy redukcji szkód nie mogą mieć go w swojej ofercie?

Przyjemnie było posłuchać o tym, jak działają Programy Redukcji Szkód w Europie Zachodniej. Miejmy nadzieję, że prędzej czy później u nas w Polsce będą mogły działać tak samo!

Bartosz Michalewski i Judyta Put

ZADUSZKI 2018

Wspominamy w Dropie tych, co odeszli

2 listopad 2018

HALLOWEEN 2018

W Drop-in straszy!

31 października 2018

Jak co roku odbył się na Krakowskiej 19 sabat czarownic i nieumarłych. Cały dzień przewijały się tu tabuny stworów rodem z horrorów. Było jeszcze straszniej niż na codzień: zakrwawiona siostra zkonna Natalia spowiadała grzeszników, a czarownice Judyta i Honorata rzucały dookoła uroki zamieniając co niektórych klientów w żaby i ropuchy psychoaktywne. Ze ścian spływała krew tętnicza, a spod podłogi wychodziły pająki. Szkielety tańczyły kankana ściskając w trupich łapskach strzykawki napełnione niezidentyfikowaną substancją. A dynie śpiewały wesołe Alleluja...

PRAWO KARNE WOBEC NPS

Polskie i europejskie próby rozwiązania prawne

25 września 2018

Co zmieniła ostatnia nowelizacja Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i czym z punktu widzenia prawa różnią się teraz nowe substancje psychoaktywne od tradycyjnych narkotyków? Jak inne kraje radzą sobie ze zjawiskiem nowych substancji psychoaktywnych? Jakie rozwiązania dominują w krajach Unii Europejskiej? Na ile prawo karne jest w stanie wpływać na rynek nowych substancji psychoaktywnych? Na świeżo po nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i włączeniu / uwzględnieniu w niej problematyki nowych substancji psychoaktywnych zaprosiliśmy do DROP-IN prof. Krzysztofa Krajewskiego do wygłoszenia wykładu na ten temat.

(Więcej...)

Mamy za sobą tych kilkanaście gorących dni, kiedy media na okrągło interesowały się zmianami w Ustawie. Dzisiaj już nie mam mowy o tym w mediach, nikogo to nie interesuje. A szkoda, bo warto na spokojnie przeanalizować to, co się stało.

Po pierwsze – stworzono nową kategorię substancji kontrolowanych przez państwo. Dotychczas mieliśmy dwie główne grupy: środki odurzające i substancje psychotropowe. Doszła trzecia: nowe substancje psychoaktywne.

Po drugie – do wszystkich artykułów karnych opisujących klasyczne przestępstwa dotyczące narkotyków (wytwarzanie, udzielanie, handel, posiadanie czy przemyt) dorzucono czynności te w nawiązaniu do nowych substancji psychoaktywnych i – okazuje się – że kary ich dotyczące są zdecydowanie łagodniejsze niż w przypadku klasycznych narkotyków. Za handel marihuaną będzie można zaliczyć więcej kratek niż za handel syntetycznym kanabinoidem.

Po trzecie – listy substancji kontrolowanych przez państwo uzupełniane będą teraz w trybie rozporządzenia (wcześniej musiała być to ustawa). Podobno dlatego, że tak będzie szybciej, dynamiczniej i skuteczniej. Do tej pory robiono to mniej więcej raz w roku. Potrzeba było aż takiej zmiany, aby robić to częściej?

To trzy zasadnicze zmiany, jakie nastąpiły. Mamy nadzieję, że art. 62a będzie jednak nadal działał, bo to chyba najbardziej humanitarny artykuł obowiązującej Ustawy.

INHSU 2018

7th International Symposium on Hepatitis Care in Substance Users

Cascais (Portugalia) 19-21 września 2018

Rozważania na temat tego jak skuteczniej zapobiegać epidemii HCV wśród użytkowników narkotyków i jak zwiększać w tym środowisku dostępność do nowych terapii przeniosły się ze szpitala psychiatrycznego w zatłoczonej Lizbonie do nadmorskiego kurortu Cascais. Tam do aktywistów redukcji szkód, pracowników socjalnych i terapeutów dołączyli lekarze, politycy, no i oczywiście firmy farmaceutyczne.

(Więcej...)

O ile hasło o eliminacji HCV było często wspominane podczas lizbońskiego szczytu, to na konferencji INHSU 2018 można powiedzieć, że te slogan dominował podczas każdej sesji. Jakiś czas temu został ukuty przez Światową Organizację Zdrowia i szybko podchwycony przez firmy farmaceutyczne, a teraz wszyscy mają go na ustach. Również aktywiści redukcji szkód. Ktoś użył nawet słowa „erradication”. Jest to o tyle dla mnie interesujące, że zwolennicy z redukcji szkód z zasady wyśmiewali tak nierealistyczne i górnolotne sformułowania. Coś się najwyraźniej zmieniło i gdy pytam o to niektórych uczestników konferencji – mówią, że to tylko tak na papierze, że chodzi o kierunek zmian. Ciekawe, że to samo mówili ci, którzy głosili, że świat bez narkotyków jest możliwy – że to tylko kierunek zmian. A przecież wiadomo (wracając do HCV), że nie wyleczymy każdego, a już na pewno żadna wymiana igieł i strzykawek nie ustrzeże każdego przed zakażeniem.

Gabi Becker z Integrative Drogenhilfe (Frankfurt a/Main) podczas sesji poświęconej pokojom iniekcyjnym mówiła o tym, że rozpowszechnienie HCV wśród klientów DCR w połowie lat 90-tych było na poziomie 72-75%, a obecnie (w zależności od regionu Niemiec) wynosi pomiędzy 50 i 60%. To ogromny sukces, ale nadal nie ma pewności, czy mówienie o wyeliminowaniu HCV do 2030 (a taką datę przyjęło WHO) nie jest tylko biurokratycznym sloganem, który tak nieszczęśliwie kojarzy mi się z wojną z narkotykami.

Gabi, opowiedziała o tym, jak pokoje do konsumpcji narkotyków w Niemczech pod wpływem akcji-eliminacji-HCV (to ode mnie) modernizują się. Plan nosi nazwę: „IDH goes prevention” i składa się na niego długa lista oczywistości typu: prowadzimy z klientami rozmowy o HCV, dezynfekujemy wszystko częściej i dokładniej, mówimy klientom, żeby myli ręce i sami też je myjemy. To samo, co kiedyś tylko w nowej odsłonie.

Dirk Schafter z AIDS-Hilfe uraczył nas bardziej ciekawą opowieścią na temat niemieckich pokoi do konsumpcji. Wyobraźcie sobie, że jest ich aż 22, a w 2019 otwierają następne dwa. W zależności od potrzeb i budżetu otwarte są one od 3,5 godziny do 23 godzin dziennie. Dysponują od 3 miejsc (najmniejszy) do 20 (największy w centrum Frankfurtu przy Nidastrasse). Przyjmowanie narkotyków może odbywać się tam w każdy możliwy sposób. Dopiero od niedawna z niemieckich pokoi do konsumpcji mogą korzystać osoby, które są leczone substytucyjnie; wcześnie każdy musiał podpisywać oświadczenie, że nie jest pacjentem substytucyjnym. Zakładam, że nie było możliwości zweryfikować jego prawdziwości.

Pokoje konsumpcyjne, mimo takiej liczby, nie są jednak w Niemczech czymś powszechnym. Poszczególne landy prowadzą swoją własną politykę narkotykową (mają odrębne regulacje prawne) i koniec końców DCR są jedynie w 7 spośród 16 landów. Ładne mi „jedynie”.

W kontekście dostępu do leczenia anty-HCV problemem jest – jak podkreślił Dirk – totalne odseparowanie DCR od systemu niemieckiej służby zdrowia. Oznacza to w praktyce, że podobnie jak u nas – personel DCR nie może kierować klientów bezpośrednio do klinik. Tak na marginesie, we Francji leczeniem HCV zajmują się lekarze ogólni (!!!) po jakimś skromnym przeszkoleniu w tym zakresie. Oznacza to, że to oni wypisują nowe leki pacjentom.

Ktoś zapytał Dirka o to, czy w dobie używania pochodnych fentanyli (i sprzedawania ich jako heroinę) można przetestować w DCR swoje narkotyki pod tym kątem. Okazuje się, że nie. Podobno były jakieś próby, ale i tak klienci nie chcieli czekać na wyniki testów i w związku z tym odpuszczono. Dirk stwierdził, że jednak pokoje konsumpcyjne są doskonałym źródłem informacji dla każdego jaki towar sprzedawany jest na ulicy i jak do tej pory nie było z tym problemu. Zobaczymy.

Jak pewnie wiecie, do tej pory 10 krajów pozwoliło na funkcjonowanie pokojów do konsumpcji narkotyków. Jedenastym będzie Portugalia. Ricardo Fuentes z Urzędu Miejskiego Lizbony zaprezentował plany uruchomienia w roku 2019 trzech DCR w tym mieście. Będą to projekty eksperymentalne, po roku ich funkcjonowania efekty zostaną opisane w 3 oddzielnych raportach. Obecnie przygotowywane są budżety i wybierana jest lokalizacja dwóch DCR. Trzeci będzie mobilny, tzn. odpowiednio wyposażony bus będzie zmieniał lokalizację w ciągu dnia służąc użytkownikom w różnych częściach miasta. W całe przedsięwzięcie zaangażowane są 4 organizacje pozarządowe, a proces ten trwa już od kilku lat. Pokoje będą obsługiwać ok. 1400 użytkowników rocznie. Tylko iniekcyjnych. Tym pozytywnym akcentem kończę.

Grzegorz Wodowski

PS1. Jedna z załączonych fotografii przedstawia plakat, który wisi w holu konferencji. Dotyczy on badań HCV wśród m.in. naszych klientów. Niestety, nie ma nikogo z autorów plakatu. Niewtajemniczonym powiem, że tzw. poster sessions na konferencjach polegają na tym, że autorzy w przerwach kawowych stoją przy swoich plakatach i opowiadają zwiedzającym o tym, co dokładnie one prezentują. Przy „naszym” nie było jak do tej pory nikogo, więc którejś przerwy zabawiłem się w autora i opowiadałem badaniach.

PS2. Wiele wątków konferencji nawiązywało do rozszerzania pracy outreach, nawiązywania kontaktów i pracy w środowisku, poza instytucjami. Dużo projektów boryka się z problemami w zakresie docierania do nich klientów. Tylko Victor Mravcik z Pragi, który prezentował program dystrybucji kondomów w czeskich kryminałach twierdził, że mają tam klientów pod dostatkiem na miejscu☺.

HEP-C COMMUNITY SUMMIT

Elimination of Hepatitis-C calla for Community Involvment

Lizbona 18 września 2018

Po wielu latach poszukiwań leków na HCV – dzisiaj je wreszcie mamy. Są cudownie skuteczne i nie powodują skutków ubocznych. Jednak nie wszyscy mają do nich dostęp. Problemy z dostępem do nowych terapii mają w wielu krajach osoby używające narkotyków – grupa chorych, którzy w najwyższym stopniu są dotknięci epidemią HCV. HEP-C COMMUNITY SUMMIT to w wolnym tłumaczeniu – szczyt żółtaczkowej społeczności, dobre miejsce szczególnie dla tych, którzy organizują programy redukcji szkód dla osób używających narkotyków drogą iniekcji. Bardzo interesujące i ważne wydarzenie, intelektualnie wychodzące również naprzeciw naszym pomysłom związanym z leczeniem HCV klientów Drop-in w Krakowie. Szczyt HCV był organizowany już po raz drugi; w poprzednim – który był w Amsterdamie – uczestniczył Bartosz Michalewski.

(Więcej...)

Już z samego rana, na sesji plenarnej pojawił się ważny portugalski polityk, Ricardo Bapista Leite, deputowany parlamentu Portugali, i bezbłędnym angielski (życzylibyśmy sobie, aby nasi politycy posługiwali się takim angielskim) powiedział coś, co można byłoby ująć w dwóch zdaniach: „Po kilkunastu latach obowiązywania w Portugalii prawa narkotykowego, które zdekryminalizowało posiadanie narkotyków widzimy jedynie korzyści tego stanu rzeczy: mniej ludzi sięga po narkotyki, narkomania stała się mniej dokuczliwym zjawiskiem społecznym, a w kontekście zdrowia publicznego mamy mniej zakażeń HIV i HCV. I choć dostrzegamy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, to nikt od lewa do prawa sceny politycznej dziś już nawet nie wspomina o powrocie do penalizacji posiadania narkotyków.”

Tutaj mała uwaga - cytaty, pochodzą z moich naprędce robionych zapisek, więc niekoniecznie są dokładnym zapisem wypowiedzi prelegentów.

Rui Tato Marinho z Uniwersytetu Lizbońskiego, który jest lekarzem hepatologiem stwierdził, że trwało to bardzo długo, ale dzisiaj jako lekarz jest szczególnie szczęśliwy dysponując nowymi lekami na HCV, bo ma w końcu naprawdę efektywne narzędzie do leczenia zakażonych HCV. Nie ma już ściemy z Interferonem. Problemem jest jedynie dostępność do tej terapii – w zależności od kraju i warstwy społecznej. Bariery w dostępie do leczenia nie są zwykle barierami oficjalnymi, prawnymi, ale tkwią w podejściu i postępowaniu lekarzy wobec użytkowników narkotyków.

Jednak Luis Mendao z lokalnego serwisu redukcji szkód ocenił, że pomimo wszystkich wysiłków i zmian, osoby używające narkotyków mają nadal w Portugalii gorszy dostęp do leczenia niż zwykły, nie ćpający Portugalczyk.

Doktor Mojca Maticic z Ljubljany stwierdziła, że bariery istnieją po obu stronach. Przytoczyła przykład jej pacjenta używającego narkotyków, który dwa lata temu podczas rutynowego badania struktury wątroby (wykazywało ono daleko posuniętą marskość spowodowaną zakażeniem HCV ) stwierdził, że na razie czuje się dobrze i nie podda się leczeniu. Rok później fibroskan wykazywał znacznie dalej posunięty proces włóknienia, ale pacjent czuł się dobrze i nie nadal olewał leczenie. Kilka miesięcy później zmarł z powodu raka wątroby. Takie podejście może dotyczyć także naszych klientów. Oczywiście jest też wiele innych powodów i nie ma co głupio generalizować.

Re-infekcja, czyli ponowne zakażenie się HCV to kolejny problem. Wywołał go w swojej prezentacji Edo Augustian z PKNI-Indonesian Drugs User Network: „Gdy moi klienci mówią mi – po co się leczyć, skoro i tak się ponownie zakażę? – odpowiadam im, że ja zakaziłem się 15 lat temu, gdy nie mieliśmy dostępu do czystych igieł i strzykawek, ale dzisiaj pod tym względem jest zdecydowanie lepiej. Więc mówię im – wylecz swojego HCV i – jeśli dalej używasz narkotyków – korzystaj po prostu z czystych igieł i strzykawek i bądź ostrożny”. Do bólu logiczne.

Po lunchu rozpoczęły się równoległe sesje w podgrupach. Zapisałem się na sesję pod dwuznacznym tytułem: „We are more than patients”. Było ciekawie, a ja w końcu mogłem włączyć się do dyskusji. Zwróciłem uwagę na wzrost używania alkoholu przez użytkowników narkotyków po tym, jak zaczynają korzystać z metadonu. Dla biednej wątroby, czekającej w dodatku na leczenie HCV to katastrofa. Poparłem to przykładami zgonów pacjentów krakowskich, którzy – gdy przyjmowali kompot w ogóle nie pili alkoholu, a po rozpoczęciu kuracji metadonem pili go codziennie. Zostałem delikatnie zglanowany przez aktywistów metadonowych, że to nieprawda. Jeden powiedział, że on nie pije od 2 lat – co wg niego miało być wystarczającym dowodem, że inni nie też nie piją. Wytłumaczyłem uprzejmie, że moje poglądy nie wynikają co prawda z jakiś specjalnych badań, ale biorą pod uwagę jednak większą kohortę. I że skoro poświęcamy nasz czas na to, żeby dyskutować o profilaktyce zakażeń (wymiana igieł i strzykawek) i leczeniu (dostęp do nowych leków), to nie powinniśmy ignorować zjawisk, które dzieją się pomiędzy i na które osoby używające narkotyków jak najbardziej mogą mieć wpływ. Koniec końców znaleźliśmy wspólny język.

Hep-c Community Summit został zorganizowany przez Correlation - European Harm Reduction Network.

Grzegorz Wodowski

NOWE SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE

Rząd postanowił zmienić regulacje dotyczące nowych substancji psychoaktywnych

Do tej pory obrót nowymi substancjami psychoaktywnymi (dopóki nie zostały one uznane za narkotyki) był sankcjonowany przez prawo administracyjne – w ramach ustawy sanitarnej wprowadzanie niebezpiecznych substancji do obrotu było zagrożone poważnymi sankcjami finansowymi. Posiadanie ich nie było karalne. Co pewien czas niektóre z nowych substancji psychoaktywnych trafiały na listy – załączniki do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i wtedy były traktowane jak tradycyjne narkotyki – wtedy obrót nimi stawał się zagrożony karami więzienia, ale też posiadanie ich na własny użytek. Aby dana substancja znalazła się na listach-załącznikach musiał zdecydować parlament, co zwykle trwało kilka miesięcy. (Więcej...)

Obecnie procedura ta została uproszczona i Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia będzie decydował, które substancje będą traktowane jak narkotyki, a ich posiadanie będzie zagrożone sankcjami karnymi. Ciałem doradczym dla tych decyzji będzie Zespół Oceny Ryzyka powołany już w roku 2015, złożony ze specjalistów różnych specjalizacji związanych z narkotykami, medycyną i prawem.

W myśl nowych rozwiązań, konsumentom za posiadanie niewielkich ilości nowych substancji (wpisanych na listy w drodze rozporządzenia) będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 (podobnie jak w przypadku posiadania tradycyjnych narkotyków). W określonych okolicznościach, w przypadku gdy przedmiotem czynu będzie nieznaczna ilość NSP przeznaczona na własny użytek – możliwe będzie umorzenie postępowania (art. 62 a).

Druga zmianą jest wprowadzenie prawa analogowego. Nie tylko konkretna substancja będzie objęta regulacjami; równocześnie będą mogły być wskazane przez Ministra Zdrowia całe grupy substancji o podobnej strukturze chemicznej.

Nowe rozwiązania przyspieszą niewątpliwie proces delegalizacji niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Do tej pory trwał on co najmniej kila miesięcy, obecnie będzie to pewnie o wiele krótsza i mniej skomplikowana procedura.

Do tej pory użytkownicy nowych substancji psychoaktywnych, które nie były objęte regulacjami w trybie ustawy – nie byli zagrożeni sankcjami karnymi. Co najwyżej musieli poddać się procedurze administracyjnej, która wiązała się głównie z wizytą w Sanepidzie i rozmową z urzędnikiem. Teraz raczej będzie to wizyta na komendzie Policji.

Więcej na temat zmian na stronach Ministerstwa Zdrowia

GRUŹLICA I INNE CHOROBY ZAKAŹNE PRZENOSZONE DROGĄ KROPELKOWĄ

Szkolenie dla realizatorów DROP-IN

21 czerwca 2018

Doktor Joanna Bednarek z Kliniki Chorób Zakaźnych SU przeprowadziła dla naszych pracowników i wolontariuszy ciekawe szkolenie na temat gruźlicy i innych chorób zakaźnych, które dotykają osoby mające utrudniony dostęp do służby zdrowia. (Więcej...)

Gruźlica wywoływana jest przez prątki mycobacterium tuberculosis. Można się nią zakazić poprzez bliski kontakt (długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu) z osobą, która wydziela prątki (kaszel, odksztuszanie, mówienie, kichanie, itp.). Chociaż gruźlica zazwyczaj lokuje się w płucach, może zajmować także inne narządy. U osób z zaburzeniami odporności zdarzają się rozsiane postacie gruźlicy – w związku z tym jest szczególnie niebezpieczna dla osób zakażonych HIV.

Pomimo, że od lat trend w zakresie zapadalności na gruźlicę ma charakter spadkowy, to są grupy społeczne, gdzie choroba ta wcale nie należy do rzadkości. Taką grupą są m.in. bezdomni i osoby regularnie stosujące narkotyki.

PS. Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony jest 24 marca – dla upamiętnienia dnia, w którym niemiecki mikrobiolog Robert Koch (1843-1910) ogłosił odkrycie prątka gruźlicy.

ROBERT G. NEWMAN

Pionier leczenia metadonem nie żyje

Nie żyje Robert G. Newman, amerykański lekarz i pionier niskoprogowych programów substytucyjnych. Doktor Newman uczył i inspirował lekarzy, pracowników socjalnych i urzędników na całym świecie. Wielokrotnie gościł w Polsce i w Krakowie. Trudno przecenić jego wkład w rozwój leczenia substytucyjnego w naszym kraju. (Więcej...)

Doktor Newman wypowiedział się przed laty na łamach magazynu „Monar na bajzlu”. Był to czas, gdy pojawiały się pomysły, aby leczenie metadonem trwało maksymalnie 3 lata. Gdy poprosiliśmy różnych specjalistów o opinie w tej sprawie, dr Newman napisał mniej więcej tak: Nie wyobrażam sobie żadnych ograniczeń czasowych w leczeniu substytucyjnym. Gdyby moja córka była uzależniona od heroiny nalegałbym, aby leczyła się substytucyjnie możliwie jak najdłużej – nie tylko 3 lata – bo od tego zależy jej zdrowie i życie.

Rober Newman propagując leczenie substytucyjne spotykał się na całym świecie z osobami uzależnionymi, lekarzami, urzędnikami, a nawet głowami państw. Ale czy prowadził rozmowę z premierem, prezydentem, czy z pacjentem cierpiącym z powodu uzależnienia od heroiny – był jednakowo uważny i pokorny wobec swojego rozmówcy.

Na początku lat 70-tych dr Newman otworzył w Nowym Jorku sieć klinik leczenia substytucyjnego finansowanych ze środków publicznych, które kilka lat później objęły terapią metadonem 38 tys. pacjentów. Trudno wyliczyć wszystkie instytucje i organizacje, dla których Robert Newman pracował i z którymi współpracował w swojej długiej i bogatej karierze naukowej. Współpracował z University of Rochester i Beth Israel Medical Center, był członkiem nowojorskiej Akademii Medycznej, członkiem Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego w Nowym Jorku i Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego. Był członkiem i doradcą amerykańskich agencji na poziomie federalnym, stanowym i lokalnym. W latach 1964-1988 był zastępcą komisarza Departamentu Zdrowia w Nowym Jorku. Dr Newman był konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia.

My dziękujemy Robertowi Newmanowi przede wszystkim za to, co zrobił dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla Polski.

KONFERENCJA DOT. CHEMSEX W BERLINIE

Judyta Put i Kasia Pszyk

23-24 marca 2018

Wybrałyśmy się niedawno do Berlina na drugie europejskie forum poświęcone problematyce chemseksu. Spotkanie zorganizowane przez International HIV Partnerships oraz Proffesional Briefings dotyczyło zjawiska uprawiania seksu pod wpływem różnych substancji psychoaktywnych. (Więcej...)

Dzięki temu wyjazdowi zdobyłyśmy wiedzę dotyczącą nie tylko samego zjawiska, ale również podpatrując bardziej doświadczonych kolegów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i innych krajów europejskich nabyłyśmy nowe praktyczne umiejętności przydatne w naszej pracy. Udało nam się również poznać guru chemseksu - David Stuarta, który jako pierwszy w ogóle zainteresował się tym tematem, a także stworzył w Londynie pierwszy kompleksowy serwis pomocy dla mężczyzn ze środowisk MSM – Klinikę 56 Dean Street. Bogate w nowe doświadczenia, z ogromnym kopem do działania pracujemy nad ulepszeniem naszego serwisu w Drop-in i w Czystych Bitach, niebawem wydamy nową ulotkę o chemseksie!

ROK NIE WYROK

Seminarium z okazji pierwszej rocznicy DROP-IN

2 luty 2018

Minął rok, odkąd otworzyliśmy nasze drzwi tym, dla których brakowało takiego serwisu w Krakowie. Minął rok i mamy duże grono stałych klientów, dla których „drop” jest jak dom: jedzą tu śniadanie, spotykają się tu z przyjaciółmi, spędzają lwią część dnia. Minął rok, a wpisaliśmy się na stałe w lokalną infrastrukturę pomocową. Postanowiliśmy to uczcić. (Więcej...)

Zorganizowane krótkiego seminarium było pretekstem do tego, aby zaprosić naszych przyjaciół i wszystkich, którzy wspierali nas w uruchomieniu projektu Drop-in. Frekwencja dopisała. Konferansjerką zajęła się Jagoda Wierzbicka, a Bartosz Michalewski opowiedział o tym, co się nam udało zrobić i o co jeszcze chcemy wzbogacić naszą ofertę (pokój higieniczny, oczywiście). Następnie tematyka seminarium pofrunęła w strefy bardziej egzotyczne, mianowicie do Afganistanu. Przeanalizowaliśmy powody, dla których przez tyle lat i mimo poważnych zmian politycznych – nadal 90% światowej produkcji heroiny ulokowane jest w tym kraju. Anna Minkiewicz opowiedziała o próbach wprowadzania alternatywnych upraw dla maków. Ciekawym podsumowaniem seminarium był wykład prof. Krajewskiego na temat historii podejścia do substancji odurzających i początków prawnych regulacji w zakresie narkotyków. Na koniec posprzeczaliśmy się przy okazji pokazu filmu „Brudne narkotyki” Wojciecha Szumowskiego. Przedmiotem sporu był sposób prezentowania problemu narkotyków. Było gorąco, ale ciekawie. Do zobaczenia za rok.

WIGILIA

24 Grudzień 2017PAIDAGOGOS PRO

Współpraca z Wydziałem Filozoficznym UJ

Grudzień 2017

Uczestniczenie w projekcie Paidagogos Pro mabezpośredni wpływ na efektywność prowadzonych działań określając na początku współpracy obszar zagadnienia, którym może zająć się student będący realizatorem projektu. (Więcej...)

Budowanie relacji ze środowiskiem naukowym według wszelkich prognoz będzie już niedługo często stosowaną praktyką w nowoczesnej i świadomej gospodarce. Instytucje dbające o swój rozwój inwestują w kapitał ludzki, tworząc kreatywne zespoły, potrafiące ze sobą sprawnie i skutecznie współpracować.

Po wyznaczeniu mentora, którego zadaniem będzie opieka nad studentem, potencjalny pracodawca wspólnie z promotorem i studentem określają temat przyszłej wdrożeniowej pracy magisterskiej. Mentor przekazuje studentowi niezbędne informacje, jest w stałym kontakcie ze studentem, a nad całym procesem powstawania pracy czuwa pełnomocnik wraz z zespołem ekspertów, służąc wsparciem dla wszystkich zainteresowanych stron.

Projekt Wydziału Filozoficznego UJ ma na celu wprowadzenie do obiegu społecznego innowacji, jaką jest uświadomienie rynkowi, że komercjalizacja wiedzy humanistycznej ma sens. Inspiracje płynące z wiedzy humanistycznej i społecznej mogą mieć swój wkład w gospodarkę za pomocą liczby patentów, licencji, czy efektów przeprowadzonych badań. Efekty ze współpracy przy opracowywaniu tematu do pracy wdrożeniowej mogą mieć wpływ na metody i rozwiązania, które być może zostaną wykorzystane przez firmy do wprowadzenia nowych sposobów pracy w ich działach badawczo-rozwojowych.

http://www.paidagogos.uj.edu.pl/

NOWE I TRADYCYJNE

Szkolenie na temat substancji psychoaktywnych

4 grudnia 2017

Uaktualnienie wiadomości dotyczących najnowszych trendów używania narkotyków w Polsce i na krakowskiej scenie narkotykowej, w tym również nowych substancji psychoaktywnych. Osoby biorące udział w szkoleniu zapoznały się ze szczegółowymi opisami najpopularniejszych grup tych substancji, z wzorcami ich używania, także z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi ich posiadania i obrotu nimi. (Więcej...)

W ramach warsztatów uczestnicy szkolenia pracowali nad własnymi postawami dotyczącymi osób używających narkotyków i NPS, a także zastanawiali się nad sposobami wykorzystania przez siebie, przyswojonej podczas wykładów, wiedzy.

Szkolenie zostało dobrze ocenione przez osoby w nim uczestniczące, wiadomości, które zostały im przekazane w jego trakcie uznając za niezwykle cenne i mogące pomóc im w przyszłości w ich pracy zawodowej.

08:00 - 11:00 Nowe i tradycyjne narkotyki: substancje, rynek, użytkownicy (Bartosz Michalewski)
11:00 - 12:00 NPS w klubach (Judyta Put)
12:00 - 14:00 NPS - warsztaty (Bartosz Michalewski / Judyta Put)
15:00 - 16:00 NPS z perspektywy laboratorium toksykologicznego (dr Ewa Gomółka)
16:00 - 18:00 Prawo narkotykowe: narkotyki i NPS (Krzysztof Grabowski)

PSYCHIATRIA A UZALEŻNIENIA

Szkolenie z zakresu psychiatrii

28 listopada 2017

Uczestnicy szkolenia poszerzyli swoją wiedzę na temat ryzykownego używania substancji psychoaktywnych – zostali wprowadzeni w psychopatologię i neurobiologię uzależnień, poznali też mechanizmy i czynniki związane z procesem uzależniania się od substancji. (Więcej...)

W kolejnej części szkolenia lek. med. Dorota Wilanowska – Parda przedstawiła uczestnikom szkolenia najczęstsze choroby psychiczne oraz zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Znalazło się również miejsce na pytania oraz wspólne wypracowanie rozwiązań, które dyżurujący mogą wykorzystać w swojej pracy w przypadku wystąpienia niepożądanych efektów działania różnych substancji m.in. wśród klientów drop-in.

W STRONĘ ZMIAN

Szkolenie z Dialogu Motywującego

4 listopada 2017

Na początek – czym jest Dialog Motywujący. To metoda rozmowy służąca do wyeksponowania przez rozmówcę wewnętrznej jego motywacji, aby wprowadzić zmiany w życiu. Niezbędne do tego jest empatyczna próba wczucia się w rozmówcę, poszanowanie i wzmacnianie jego autonomii, przy jednoczesnym uważnym wydobywaniu od klienta argumentów za wprowadzeniem zmian. (Więcej...)

Szkolenie, które poprowadziła Ewelina Ćwiertnia, która realizuje w krakowskiej Poradni MONAR program CANDIS. zgromadziło zarówno pracowników Drop-in, jak i wolontariuszy oraz działaczy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki. Dla większości była metodą pracy dotychczas zupełnie nieznaną.

Obejmowało ono (1) teoretyczne założenia metody Dialogu Motywującego, (2) techniki jego prowadzenia i praktyczne zastosowania, (3) jego rolę w terapii na przykładzie programu CANDIS, oraz (4) konotacje tej metody z redukcją szkód. Na koniec mieliśmy dość burzliwą dyskusję. Dotyczącą szczególnie kwestii związanych z praktycznym zastosowaniem DM w obszarze redukcji szkód.

URZĄD MIASTA W DROP-IN

Wyjazdowe posiedzenie Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa w DROP-IN

20 listopada 2017

W sali konferencyjnej DROP-IN Monar przy ulicy Krakowskiej 19 w Krakowie odbyło się tzw. wyjazdowe posiedzenie Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa. Dotyczyło ono zaprezentowania członkom Komisji działalności Poradni MONAR w Krakowie oraz prowadzonych przez nią projektów leczniczych, profilaktycznych oraz z zakresu redukcji szkód. (Więcej...)

Oprócz członków Komisji Praworządności z Przewodniczącą Agatą Tatarą w posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, a także dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie.

Pracę Poradni MONAR w zakresie lecznictwa prezentował członkom komisji Rafał Wieczorek, pracę centrum redukcji szkód DROP-IN przedstawiali Jagoda Wierzbicka i Bartosz Michalewski, zaś zajmujący się redukcją szkód związanych z rekreacyjnym używaniem środków psychoaktywnych wśród bywalców krakowskich klubów program CZYSTE BITY zaprezentowała Judyta Put.

Po wysłuchaniu prelekcji dotyczących wyżej wymienionych działań Poradni Monar członkowie Komisji zadawali pracownikom Poradni pytania przede wszystkim na temat skuteczności lecznictwa z zakresu uzależnień oraz aktualnych zmian na scenie narkotykowej Krakowa ze szczególnym uwzględnieniem pojawiania się nowych substancji psychoaktywnych. Posiedzenie odbyło się w atmosferze zrozumienia, zaś wszystkie osoby w nim uczestniczące nastawione były na merytoryczną dyskusję na temat problemów osób uzależnionych i używających narkotyków w sposób problemowy.

Głównymi wnioskami z posiedzenia Komisji była konieczność zwiększenia nakładów na leczenie uzależnień i redukcję szkód w Krakowie, zwłaszcza w kontekście coraz poważniejszych zagrożeń wynikających z konsumpcji nowych substancji psychoaktywnych.

Pobierz protokół z posiedzenia komisji

EPIDEMIOLOGIA

Badania na obecność wirusów

Listopad 2017

Przez cały listopad prowadziliśmy na zlecenie i we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia - Państwowym Zakładem Higieny badania iniekcyjnych użytkowników narkotyków pod kątem: HIV, HCV, HBV, Kiły. (Więcej...)

W procedurze badań mieściło się także poradnictwo okołotestowe (przeprowadzane przez pracowników Drop-in przy ulicy Krakowskiej 19) oraz wykonywanie testów z krwi w Punkcie Pobrań Laboratorium Medycznego Synevo przy ulicy Basztowej 15/3 w Krakowie.

Inicjatywa miała na celu podniesienie wśród naszych klientów świadomości zagrożeń chorobami przenoszonymi przez krew oraz drogą płciową, jak również zebranie informacji dotyczących stanu zdrowia w populacji osób przyjmujących narkotyki poprzez iniekcje. Badania i konsultacje odbywały się bezpłatnie, prowadziliśmy je do końca listopada 2017. Jak tylko pojawią się wnioski z badań, opublikujemy je na naszej stronie.

EDUKACJA ALBO PSIKUS

Halloween w Drop-in

31 października 2017

Maskarada i odmienność: chyba żadne święto nie pasuje do DROP-IN tak bardzo, jak Halloween (nawet się rymuje). Tego dnia klienci byli bardzo wyluzowani, bardziej niż zwykle. Były ekstra niespodzianki, poczęstunek, psikusy, zajęcia plastyczne, świetna atmosfera, zupa dyniowa i manekin krawiecki. Najlepsza impreza w mieście. (Więcej...)

Przy okazji odbyły się dwa szkolenia: jedno, poświęcone bezpieczniejszym iniekcjom (prowadził je Piotrek). Opowiadał klientom, jak zminimalizować szkody (prezentując przygotowane materiały), a oni dzielili się swoimi doświadczeniami. Klasyk gatunku – łączenie informacji medycznej i ćpuńskiej – tylko tak można przyswoić coś, od czego wszyscy jakoś stronimy: przydatną wiedzę i popracować nad postawami na przyszłość. Dużo uwagi poświęcono zabezpieczaniu skażonego sprzętu oraz sprawom związanym z filtrowaniem przyjmowanych narkotyków, tym otrzymywanym z leków.

Ewa poprowadziła warsztaty dla klientów w zakresie HIV/AIDS i HCV. Jej prezentacja dotyczyła podstawowych informacji – taki elementarz HIV-a, który należy powtarzać i powtarzać – żeby być czujnym i chronić się przed zakażeniem.

Z AMSTERDAMU DO KRAKOWA

Redukcja szkód i praca socjalna

16-17 czerwca 2017

W dniach 15-18 czerwca 2017 odbyło się w Krakowie szkolenie z zakresu redukcji szkód i pracy socjalnej z osobami używającymi narkotyków. O swoich doświadczeniach w pracy opowiadali nasi przyjaciele z Amsterdamu: Cedric Charvet, koordynator DCR AMOC (Drug Consumption Room AMOC) i Ewa Wielgat, pracownik socjalny w projekcie DOBRE-020. (Więcej...)

Z holenderskim De Regenboog współpracujemy od wielu lat. Zaczęło się kilkanaście lat temu od współpracy w ramach AC COMPANY, europejskiej platformy pomocy grupom wykluczonych społecznie. Od tamtej pory pracowaliśmy we wspólnych projektach dotyczących nowych substancji psychoaktywnych i międzynarodowym programie CORRELATION. Pracownicy działu redukcji szkód krakowskiej poradni co pewien wyjeżdżają na staże do AMOC CENTER.

Ewa Wielgat, która od ponad 15 lat mieszka w Holandii niesie pomoc emigrantom z Europy Środkowo-wschodniej znajdujących się w trudnych życiowych sytuacjach w związku z nadużywaniem narkotyków i alkoholu.

Pokój higieniczny, którego działania koordynuje Cedric Charvet jest jednym z kilku tego typu serwisów w Amsterdamie, o tyle specyficznym, że adresowanym do przebywającym w tym mieście obcokrajowców używających narkotyków. Oprócz celów z zakresu profilaktyki zakażeń HIV i HCV oraz przedawkowań, Cederic jako wyzwanie stawia sobie dążenie do upodmiotowienia osób używających narkotyków i poszanowania ich praw. Rozwiązaniem ma być maksymalna otwartość i transparentność ze strony serwisów i ciągła współpraca z społecznością lokalną.

SZKOLENIE Z ZAKRESU HCV

Zapobieganie i leczenie WZW C

16 czerwca 2017

Szkolenie dotyczyło podstawowych aspektów związanych z epidemią wirusowego zapalenia wątroby typu C. Prowadził je lek. med. Jakub Loster – specjalista chorób zakaźnych. Omówił on drogi i mechanizmy przenoszenia wirusa, a także możliwości redukcji ryzyka zakażeń. Wyjaśnił szczegóły dotyczące testowania. Zaprezentował proces chorobowy przewlekłego zapalenia wątroby wywołanego wirusem typu C, a także zapoznał uczestników z możliwościami i ograniczeniami w zakresie nowych sposobów leczenia antywirusowego.

OTWARCIE DROP-IN

Relacja z uroczystego otwarcia projektu

19 maja 2017

Z okazji otwarcia projektu Drop-in Krakowska 19 zorganizowane zostało seminarium poświęcone tematyce redukcji szkód związanych z używaniem narkotyków, a zarazem podsumowujące trzy pierwsze miesiące pracy projektu DROP-IN KRAKOWSKA 19. (Więcej...)

Swoją obecnością na spotkaniu zaszczycili nas dawni współpracownicy, starzy przyjaciele, osoby reprezentujące inne krakowskie instytucje zajmujące się osobami używającymi narkotyków, przedstawiciele świata nauki, urzędnicy odgrywający kluczowe role w budowaniu infrastruktury społecznej, policja i straż miejska. Spotkaniu towarzyszyła wspaniała, uroczysta atmosfera, ale bez zadęcia i pustych słów. Z wypowiedzi uczestników jasno wynikało, że redukcja szkód jest stałym i oczywistym elementem oddziaływań w zakresie pracy z użytkownikami narkotyków. Bardzo długo programy redukcji szkód były niechcianym dzieckiem systemie tych oddziaływań Niezbyt przystawały do haseł o ostatecznym wytępieniu narkomanii i nie odpowiadały zwolennikom rozwiązań typu – karać, albo co najwyżej – leczyć. Co za tym idzie, przez wiele lat brakowało odpowiednich funduszy na ich przyzwoite prowadzenie. Dzisiaj lokalne samorządy coraz bardziej doceniają pragmatyzm redukcji szkód i to, że takie programy rozwiązują realne, widoczne na ulicach miast problemy. Urzędnicy zrozumieli, że konsumpcja narkotyków jest zjawiskiem bardziej skomplikowanym i wielopłaszczyznowym, aby można było dalej stosować zero-jedynkowy schemat karania bądź leczenia.

Otwarcie projektu DROP-IN zostało uświetnione wystawą prac jednego naszych klientów, Tomka Babierackiego, malarza i absolwenta Akademii Sztuk Pięknych.

ZDROWIE KOBIETY

Warsztaty z okazji Dnia Kobiet

8 marca 2017

Podczas warsztatów poruszone były kwestie istotne dla każdej kobiety, dotyczące m.in. profilaktyki chorób kobiecych, raka piersi, raka szyjki macicy, profilaktyka HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową. Odbyły się wykłady, warsztaty, dyskusja i konsultacje indywidualne. Prowadzenie Lizaveta Bokhan oraz Anna Królikowska, studentki 3 roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego (Więcej...)

PRZEKAŻ DALEJ!

Kiermasz charytatywny z okazji Dnia Kobiet

8 marca 2017

Z okazji Dnia Kobiet przeprowadziliśmy akcję charytatywną „przekaż dalej”. Najpierw zbiórkę, a potem kiermasz, podczas którego za niewielką opłatą można było nabyć kobiece bibeloty. Środki z ich sprzedaży przeznaczyliśmy na pomóc klientkom Drop-in. (Więcej...)